Ev yapımı konsantre limonata

Ev yapımı konsantre limonata Tarifi İçin malzemeler

  • 8 adet limon
  • 1 adet portakal (İsteğe bağlı)
  • 1 kg toz şeker

Ev yapımı konsantre limonata Nasıl Yapılır?

Günlük C vitamini ihtiyacını karşılamanın yanında en şiddetli ağrılardan biri olan böbrek ağrısını dindirmek için limonata içilmeli.

  • Limonları güzelce yıkayıp kurulayın. Rendenin ince tarafıyla kabuklarını derin bir kabın içine, beyaz kısımlarını almadan hafifçe rendeleyin.
  • Tüm limonları küçük küçük doğrayın ve rendelediğiniz kabukların üzerine ilave edin. Toz şekeri de limonları tamamen kapatacak şekilde üzerine boşaltın. Kabın üzerini kapatıp buzdolabına alarak 1 gece bekletin. Bu işlem limonun şekerle birleşerek aromasını tamamen bırakmasını sağlar.
  • Ertesi gün elinizle iyice ovalayıp sıkarak limonların suyunun tamamen çıkmasını ve toz şekerle iyice özdeşleşmesini sağlayın. Limonların suyu tamamen çıktıktan ve şekeri eridikten sonra ince dokulu bir süzgeçten veya temiz bir tülbentten süzerek şişelere doldurun. Hava almayacak şekilde ağızlarını kapatın. 
  • Limonatayı içeceğiniz zaman bir sürahiye bir miktar (2 çay bardağı) konsantre limonata koyup, üzerini soğuk suyla tamamlayın. Tadını damak zevkinize göre ayarlayın.

Limonata ne kadar şekersiz olursa o kadar iyi. Vücut direncini yükselten limonata sağlıklı bir kış geçirmek için mutlaka tüketilmeli.

Limonata
Metabolizmayı geliştiriyor ve pH dengesini düzenlemeye yardımcı oluyor.

Sıcaktan bunaldığımızda imdadımıza yetişen limonata, içerdiği C vitamini ile diğer gazlı ve asitli içeceklerle karşılaştırılamayacak kadar besin değeri yüksek bir içecek. Vitaminini koruması için taze sıkılmış limon suyunun kullanılması gerekiyor.

Vücudun ihtiyacı olan nemi sağlayan limonata, erken yaşlanmaya karşı bir savunma kalkanı. 

Limonata idrar sitratını artırarak taş oluşmasını da engelliyor.