Çikolatalı fındık ezmesi

Çikolatalı fındık ezmesi tarifi için malzemeler

  • 3 su bardağı kabuksuz, kavrulmuş fındık
  • 3/4 su bardağı bitter çikolata veya 3 yemek kaşığı çiğ kakao
  • 1-2 tutam tuz

Çikolatalı fındık ezmesi Nasıl Yapılır

%85 kakao oranı olan bir çikolata tercih ettim. Şeker oranı benim için uygundu. Eğer daha tatlı bir lezzet isterseniz daha az kakao oranlı bir çikolata kullanabilirsiniz.

  • Fındıkları mutfak robotunda iyice parçalayın. Arada sırada durdurup kenarlarını sıyırarak yağları çıkıp ezme oluşana dek karıştırın. Mutfak robotunuzun gücüne göre bu işlem 3-10 dakika arasında sürebilir. 
  • Çikolatayı bain-marie usulü eritin. Erimiş çikolayı (Bu aşamada çikolata kullanmak istemezseniz kakaoyu) tuzla birlikte fındık ezmesine ekleyin ve pürüzsüz olana dek karıştırın. Kavanozlarda, oda sıcaklığında veya buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ben buzdolabında saklamayı tercih ediyorum, böylece tamamıyla katılaşıyor, yemeden 5-10 dakika önce oda sıcaklığına çıkarınca da kıvamı tam yerinde oluyor.

Fındık ezme haline gelince pudra şekeri ekleyebilirsiniz ya da her şeyi ekleyip karıştırdıktan sonra 3-4 yemek kaşığı bal veya agave şurubu ekleyebilirsiniz. Ancak sıvı tatlandırıcılar eklendiği anda fındık ezmesi katılaşabiliyor. Bu durumda pürüzsüz olana dek mutfak robotunda çekmeye devam edin. Gerekirse 3-4 yemek kaşığı süt veya su ekleyin, karıştırdıkça yumuşayacaktır. Süt, su eklerseniz, kesinlikle buzdolabında muhafaza edin.

Çikolatalı fındık kreması tarifi için tıklayın